Nasi czworonożni przyjaciele mają do sezonu jesienno-zimowego zupełnie takie samo podejście, jak my, ludzie. Niektóre psy uwielbiają śnieg i mogą godzinami węszyć w zmrożonej zaspie, inne natomiast wolą wylegiwać się na ciepłym kocyku, najlepiej tuż przy kaloryferze. Z kotami jest podobnie – większość z nich raczej unika szwendania się po podwórku w czasie deszczu lub mrozu.
To, w jakim stopniu nasi podopieczni będą cieszyć się jesienno-zimową aurą, zależy przede wszystkim od:
- rasy zwierzęcia
- jego indywidualnych nawyków i upodobań
- kondycji zdrowotnej
- odpowiedniego przygotowania do okresu chłodów
Jak zadbać o psa w chłodne dni?
Takim rasom psów, jak husky, owczarek podhalański, berneński pies pasterski czy bernardyn, niestraszny siarczysty mróz. Nie oznacza to jednak, że posiadając psa zimnolubnego możemy zrezygnować z przygotowania czworonoga na chłodne dni. Wręcz przeciwnie!
Nawet jeśli Twój pupil lubi tarzanie w śniegu i długie spacery w mrozie, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Bez względu na to, jakiego psa posiadasz:
- pielęgnuj psią sierść – pełni ona funkcję termoregulacyjną (chroni przed wilgocią, wiatrem, niskimi temperaturami); regularne szczotkowanie psa poprawia ukrwienie skóry i pozwala pozbyć się martwego podszerstka
- dbaj o psie łapki – skracaj włosie między palcami, obcinaj pazury (pies nie będzie się ślizgał na śliskim podłożu, zapobiegniesz również tworzeniu się sopli przy łapkach); przemywaj i dokładnie osuszaj łapy po spacerze, a na popękaną skórę stosuj preparaty nawilżające, które chronią przed czynnikami zewnętrznymi, m.in. solą znajdującą się na odśnieżanych chodnikach ODPOWIEDNIE PREPARATY MOŻESZ KUPIĆ W LECZNICY WETERYNARYJNEJ
- bądź w ruchu – psy, nawet te z długą, gęstą sierścią mogą odczuwać dyskomfort przy bardzo niskich temperaturach; zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu i zabawy na świeżym powietrzu; nie stój w miejscu!
- zadbaj o bezpieczeństwo – w okresie jesienno-zimowym wieczory są znacznie dłuższe, dlatego przed wyjściem na przechadzkę po okolicy, zaopatrz psa w światełko lub odblask
- w przypadku psów mieszkających na zewnątrz – koniecznie zabezpiecz kojec przed zimnem i podawaj dobrą, wysokokaloryczną karmę
Jeśli jesteś posiadaczem małego psiaka ciepłolubnego (np. psa rasy Yorkshire Terrier czy Shih tzu) możesz zaopatrzyć pupila w ciepłe ubranko na chłodne dni. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernemu wychładzaniu się organizmu psa i Twój pupil odzyska chęć do spacerów.
Czy koty lubią zimę?
Większość mruczków zdecydowanie woli ciepłe legowisko od zabaw w deszczu czy śniegu. Koty nawet zimą starają się wyłapywać promienie słoneczne leżąc na parapetach lub daszkach. Jeśli posiadasz kota wychodzącego, a na zewnątrz pada i jest mokro, ogranicz spacery do minimum. Nie powinniśmy dopuścić do przemoczenia kociej sierści. Regularnie wyczesuj kota. Ważne, aby jego sierść była w dobrej kondycji – tylko wtedy zapewni optymalną ochronę w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zapewnij mruczkowi wygodne miejsce do wypoczynku – może to być legowisko, ciepła budka albo hamak nad grzejnikiem.
Warto pamiętać również o kilku ważnych aspektach:
- po powrocie do domu przemyj i wysusz kocie łapki – w ten sposób usuniesz resztki soli i innych zanieczyszczeń
- na przesuszone opuszki stosuj preparaty nawilżające, KTÓRE MOŻESZ KUPIĆ W LECZNICY WETERYNARYJNEJ
- jeśli Twój kot mieszka na zewnątrz, zapewnij mu zimą dostęp do ciepłego pomieszczenia
W okresie jesienno-zimowym nasze czworonogi częściej zaglądają do swoich misek. Warto wówczas dopasować ilość dobrej jakości karmy do stopnia aktywności zwierzęcia.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących pielęgnacji zwierząt w sezonie jesienno-zimowym, zachęcamy do kontaktu z przychodnią weterynaryjną Boli Łapka!