RTG, czyli prześwietlenie rentgenowskie jest najstarszą i najszerzej dostępną metodą obrazowania wykorzystywaną w medycynie. Stanowi bardzo ważny element diagnostyki obrazowej.

RTG zwierząt

W jakich sytuacjach wykonuje się zdjęcie RTG?

Przede wszystkim w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń zwierząt:

  • urazów ortopedycznych, złamań, chorób zwyrodnieniowych stawów, dysplazji - zmian nowotworowych
  • problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego (na przykład obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym, skręt żołądka, choroby jelit)
  • nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu oddechowego, układu krążenia, układu wydalniczego

Badanie radiologiczne przeprowadza się najczęściej w celu zdiagnozowania lub wykluczenia złamania kości. Na zdjęciu RTG widać również występujące w organizmie zwierzęcia guzy, uszkodzenia narządów, a także na przykład kamienie w pęcherzu moczowym.

RTG psa Piekary Śląskie

RTG psa to najszybszy sposób na zdiagnozowanie kondycji zdrowotnej psa. Samo badanie jest w 100% bezbolesne, jednak nie powinno być przeprowadzane zbyt często, gdy nie ma takiej konieczności. Na czym polega RTG zwierzęcia? Najprościej rzecz ujmując na prześwietleniu wiązką promieni RTG konkretnego obszaru ciała psa. Aby uzyskać dokładny, niezakłócony obraz, należy odpowiednio przygotować czworonożnego pacjenta do badania.

  • pies powinien być na czczo (minimum 8 godzin wcześniej nie należy podawać psu pokarmu)
  • pupil może się napić wody na 2 godziny przed badaniem (nie później)
  • należy zdjąć psu obrożę, szelki, smycz i inne elementy, które mogłyby zniekształcić obraz (warto przeczesać sierść psa przed wizytą)
RTG psa
RTG kota

RTG kota Piekary Śląskie

Badanie RTG kota, podobnie jak psa, wymaga chwilowego unieruchomienia czworonoga i przytrzymania w takiej pozycji, która umożliwia wykonanie zdjęcia konkretnego obszaru ciała.

Najczęściej zwierzę leży w pozycji bocznej, brzuszno-grzbietowej lub grzbietowo-brzusznej. Na ogół, w przypadku spokojnych kotów nie jest konieczne stosowanie narkozy. Zdarza się, że lekarz zaleci podanie niespokojnemu czworonożnemu pacjentowi środków farmakologicznych zwiotczających mięśnie.

Wówczas bez problemu można wykonać prześwietlenie uzyskując wystarczająco ostre i czytelne zdjęcia, które później poddawane są ocenie lekarza weterynarii.

Badanie RTG czworonoga

Każda wizyta u weterynarza to dla wielu psów sytuacja wywołująca dyskomfort i stres, dlatego aby oszczędzić zwierzakowi nieprzyjemnych doświadczeń, dobrze jest umówić się na wizytę z wyprzedzeniem i wcześniej pupila do zabiegu. Badanie RTG wymaga unieruchomienia czworonoga, często w nienaturalnej pozycji, co niekoniecznie musi mu się podobać. W niektórych sytuacjach zaleca się więc zastosowanie narkozy.

Jednym z częściej wykonywanych zabiegów jest badanie na dysplazję – w szczególności u psów ras dużych. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu biodrowego lub łokciowego pozwala wszcząć specjalistyczne leczenie w początkowym stadium choroby.

Mają Państwo pytania? Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami! W Przychodni Weterynaryjnej BoliŁapka w Piekarach Śląskich wykonujemy profesjonalne zdjęcia RTG psów, kotów i innych zwierząt.

Skontaktuj się
phone

ZADZWOŃ DO NAS - ZAPRASZAMY

GABINET WETERYNARYJNY PIEKARY ŚLĄSKIE
cat and dog
diagnozujemy i leczymy
box1
Psy
box2
koty
box3
gryzonie
box4
inne zwierzęta
Profilaktyka Profilaktyka
Choroby wewnętrzne Choroby wewnętrzne
Chirurgia Chirurgia
Dermatologia Dermatologia
Stomatologia Stomatologia
Okulistyka Okulistyka
Kardiologia Kardiologia
Ginekologia Ginekologia
Diagnostyka obrazowa Diagnostyka obrazowa
Badania Badania
Mali pacjenci Mali pacjenci
Porady żywieniowe Porady żywieniowe
Paszporty i mikrochipy Paszporty i mikrochipy
Karmy i suplementy Karmy i suplementy
Artykuły zoologiczne Artykuły zoologiczne