RTG, czyli prześwietlenie rentgenowskie jest najstarszą i najszerzej dostępną metodą obrazowania wykorzystywaną w medycynie. Stanowi bardzo ważny element diagnostyki obrazowej.
Przede wszystkim w diagnostyce różnego rodzaju schorzeń zwierząt:
Badanie radiologiczne przeprowadza się najczęściej w celu zdiagnozowania lub wykluczenia złamania kości. Na zdjęciu RTG widać również występujące w organizmie zwierzęcia guzy, uszkodzenia narządów, a także na przykład kamienie w pęcherzu moczowym.
RTG psa to najszybszy sposób na zdiagnozowanie kondycji zdrowotnej psa. Samo badanie jest w 100% bezbolesne, jednak nie powinno być przeprowadzane zbyt często, gdy nie ma takiej konieczności. Na czym polega RTG zwierzęcia? Najprościej rzecz ujmując na prześwietleniu wiązką promieni RTG konkretnego obszaru ciała psa. Aby uzyskać dokładny, niezakłócony obraz, należy odpowiednio przygotować czworonożnego pacjenta do badania.
Badanie RTG kota, podobnie jak psa, wymaga chwilowego unieruchomienia czworonoga i przytrzymania w takiej pozycji, która umożliwia wykonanie zdjęcia konkretnego obszaru ciała.
Najczęściej zwierzę leży w pozycji bocznej, brzuszno-grzbietowej lub grzbietowo-brzusznej. Na ogół, w przypadku spokojnych kotów nie jest konieczne stosowanie narkozy. Zdarza się, że lekarz zaleci podanie niespokojnemu czworonożnemu pacjentowi środków farmakologicznych zwiotczających mięśnie.
Wówczas bez problemu można wykonać prześwietlenie uzyskując wystarczająco ostre i czytelne zdjęcia, które później poddawane są ocenie lekarza weterynarii.
Każda wizyta u weterynarza to dla wielu psów sytuacja wywołująca dyskomfort i stres, dlatego aby oszczędzić zwierzakowi nieprzyjemnych doświadczeń, dobrze jest umówić się na wizytę z wyprzedzeniem i wcześniej pupila do zabiegu. Badanie RTG wymaga unieruchomienia czworonoga, często w nienaturalnej pozycji, co niekoniecznie musi mu się podobać. W niektórych sytuacjach zaleca się więc zastosowanie narkozy.
Jednym z częściej wykonywanych zabiegów jest badanie na dysplazję – w szczególności u psów ras dużych. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu biodrowego lub łokciowego pozwala wszcząć specjalistyczne leczenie w początkowym stadium choroby.
Mają Państwo pytania? Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami! W Przychodni Weterynaryjnej BoliŁapka w Piekarach Śląskich wykonujemy profesjonalne zdjęcia RTG psów, kotów i innych zwierząt.
Skontaktuj się